Tribün Yapımı

32 Yıldır Projelendirmeden, Üretim Sürecine Değin Zamanında Tam Teslimat!

Tribünler kendi içlerinde üçe ayrılmaktadır. Bu üç tribününde yapımı birbirinden oldukça farklıdır. Temel amaçlar aynı olsa dahi yapımı konusunda birbirinden ayrılmaktadır.

Bu tribün çeşitler ise seyyar tribün, portatif tribün ve teleskopik tribündür. Her bir tribün oldukça kaliteli ve sağlam malzemelerden yapılır.

Portatif Tribün Nedir ve Yapımı?

Portatif tribün nedir sorusunun en kısa cevabı sökülüp takılan tribünlerdir. Günümüzde çok fazla amaç için kullanılan bu tribünler genel olarak spor salonlarının kapasitesini artırmak, festival alanlarında misafirlere konforlu yer sunmak, geçit ya da törenlerde protokolü ağırlamak için kullanılmaktadır.

İç içe geçme modeli ile oluşturulan bu tribünler istenildiği zaman kurulup sökülebilmektedir. Bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Kolay montaj sayesinde hızlı bir şekilde kurulmakta ve ihtiyaca saatler içerisinde cevap vermektedir.

İlk olarak sizlerin belirlediği alanda incelemeler yapılmaktadır. Alınacak ölçüler ile tribün büyüklüğü belirlenecektir. Yine sizler tarafından istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz renk ve model belirlenir. Kullanılacak malzemeler tespit edilir. Sonrada bilgisayar üzerinden ön bir görsel hazırlanıp müşteriye sunulur. Müşterinin onayı alındıktan sonra üretimine başlanır. Üretimi biten portatif tribünün alandaki kurulumu ve montajı saatler içerisinde yapılır ve teslim edilir.

Portatif tribünlerin iki biçimde üretimi vardır. Bunlar çatılı ve çatısız olarak ikiye ayrılır.  Portatif tribünler modüler sistemlerden oluşmaktadır. Tüm malzemeler demonte olarak kullanılır. Portatif tribünlerde kullandığımız oturma grupları polipropilen kopolimer malzemelerden üretilmiştir. İstenilen ya da ihtiyaç duyulan sayıda ve renkte montaj yapılmaktadır.

Genellikle açık alanlarda kullanıma daha müsait olan bu tribün çeşididir. Çok kullanışlı ve kaliteli bir üründür. Özellikle kapalı portatif tribünler çok daha kullanışlı olmakla beraber mevsim şartlarından etkilenmemektedir. Kapalı portatif tribünler sayesinde yağmur, kar, dolu vb. hava koşulları tribüne hiçbir zarar vermez.

Güneş ışınlarından etkilenmez ve UV korumasına sahiptir. Üretiminde kullanılan bütün malzemelerde son derece titiz bir şekilde davranılır. Pas tutmamasının yanında üzerinde leke barındırmaz. Temizliği ve bakımı oldukça basittir. Herhangi ek bir bakım gerektirmez. Kurulumu tamamlandıktan sonra uzun bir süre çok rahat bir şekilde kullanılır.

Seyyar Tribün Nedir ve Yapımı

Adından da anlaşıldığı gibi seyyar tribün bir yerden başka bir yere götürülebilen tribün çeşididir.  Bu sayede kolay bir kullanım sağlar. En fazla gösteriler, etkinlikler, konserler ya da müsabakalarda kullanılmaktadır. Alanın genişliğine ve kişi potansiyeline göre tribün hazırlanmaktadır. Seyyar tribün şahsa ya da firmaya ait olduğu gibi tribün işiyle uğraşan firmalarda bu işle ilgilenmektedir.

Seyyar tribünün kurulması çok dikkat edilerek ve özenle yapılmalıdır. Çoklu oturma kısımları olan bu tribünler, çelik konstrüksiyon ya da ahşap sistem üzerine monte edilmiş, koltuklu seyir alanıdır. Bu ürünler olası bir taşınma gibi durumlarda istenildiği zaman sökülerek başka bir yere taşınıp takılabilir. Toplu şekilde ihtiyaç duyulan alanlara taşınabilir.

Bu tribün sistemleri çok fonksiyonlu parçalardan oluşmuş bağlantı çubukları bulunmaktadır. Ayrıca koltuk ve yürüme kısımlarından meydana gelmektedir. Seyyar tribünler her türlü zemine kolaylıkla kurulabilir.

Güneş ışıklarından etkilenmezler. Yıllarca hiçbir sorun yaşanmadan kullanılabilir. Uzun ömürlü ve dayanıklı ürünlerdir. Sert bir şekilde çarpma gibi sorunlarda herhangi bir sorun yaşanmaz. Boyaları kaliteli ve niteliklidir. Dökülme, soyulma vb. problemler yaşanmaz. Portatif tribündeki gibi alan incelemesi öncelliklidir. Sistemin üzerinde polietilen ham maddeli koltuklar bulunmaktadır. Bu sistemde koltuklar birbirlerine 2 adet vida ile eklenir. Ayak aralıkları ise 200 santimetre ebadındadır.

Teleskopik Tribünler Nedir ve Yapımı

En sık tercih edilen alanlar; spor salonlarında çeşitli oyun ve çalışmalarda seyircilere yönelik gösterilerde kullanılmaktadır. Teleskopik tribünler uzaktan kumandalı sistemle ya da manüel olarak açılıp kapanabilir şekildedir. Burada sizin ihtiyacınız ve isteğiniz doğrultusunda çalışma prensibi hazırlanır.

Teleskopik tribüne uygun tekerlek sistemi sayesinde her alanda kullanımı mümkündür. Bu tribün çeşidi, kurulacak alanı daraltmamak için tasarlanmıştır. Pek çok avantajı olan bu seyyar oturma grubu, iç içe geçerek katlanıp, duvar dibinde sadece 1 metre 15 santimetre veya 20 santimetrelik mesafeyle kazanabilmektedir. Bu sayede alan genişlemektedir.

Portatif tribün çeşidi kullanıcıya ciddi anlamda avantaj ve alternatifler sağlamaktadır. Açılıp kapanabilmesi ve iç içe geçen yapısı sayesinde yapıldığı mekânlardan yer tasarrufu yapar. Bu sayede bir alanda birçok spor yapılabilir. Teleskopik tribünün yapım aşaması son derece dikkat ve profesyonellik gerektirir. Yapım aşamalarında dikkatli olunmalı ve özenle yapılmalıdır. Olası bir teknik hata tribünün en baştan yapılmasını bile sağlayabilir.

Platform yüksekliği ve genişliği yapılacak salona ya da alana göre belirlenir. Motorlu mekanizması en iyi şekilde ayarlanarak kurulup montajı yapmaya başlanır. Eğer ihtiyaç duyulduysa ya da istenildiyse sistemin uzaktan kumanda ile çalışabilirliği tamamlanır. Koltuk arası mesafelerde yapım aşamasında son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Çünkü iç içe geçmeli sistemde bu durum sıkıntı yaratabilir. Merdiven ebatları ayarlanır. Teleskopik tribün yapımı karkas sistemi değişik ebatlarda olduğu için özel kalıplarda imal edilmiş parçaların gaz altı kaynak sistemiyle birleştirilmesi ile yapılır. Platform yapı kendi içinde kaynak yapılarak üzerine monte edilecek malzeme hangisi ise; PVC, ahşap, döşeme vb. özellikler montelenir.

Kaynağın en doğru biçimde yapılmasında ve özen gösterilmesinde fayda vardır. Bu tribün şeklini oluşturan diğer malzemeler portatif yapıdan oluşmaktadır. Bunlara ek olarak platform ve koltuklara hangi renk seçildi ise o renkte elektrostatik toz boya uygulaması yapılacaktır. Elektrostatik boya uzun ömürlü ve dayanıklı bir boya olup, yapılan boyada herhangi bir dökülme ya da soyulma ile karşılaşmak mümkün değildir.

Platform üzerine yapılacak olan PVC ya da döşemeler özel olarak yapıştırılır ve monte edilir. Bu aşamada kullanılan malzemeler TSE damgalı malzemelerdir. Burada kullanılan malzemelerin hepsinin TSE damgalı olması gerekir. Bu belgeye ya da TSE damgası olmayan ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.  Sorunsuz bir şekilde çalışması için kurulumuna oldukça dikkat edilmelidir.

Bunun için öncellikle birbiri ile bağlantısında rulman ve mil olmalıdır. Tribünü yaparken kullanılan rulmanlar düz ve doğrusal rulmanlardan oluşmalıdır. Kullanılan mil ise civa çeliği malzemelerinden imal edilmelidir. Her iki ayak arasına kesinlikle 2 adet rulman ve mil kullanılmalıdır. Bu sayede sistem ayaklarının birbirinden bağımsız çalışması sağlanır ve ayaklar birbirlerine sürtünmeden açılıp kapanır. Ayakları birbirine sürtüyorsa hemen tekrar tamiri ya da onarımı yapılmalıdır. Yoksa ilerde daha büyük sorunlara neden olabilir.

Tribün Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kurulumunda kullanılacak bütün malzeme ve aksesuarların kaliteli ve uzun ömürlü olması gerekir. Garanti verilen yerden satın alınan tribünlerde olası bir arıza ve problemde ekiple birlikte tamiri ve değişimi yapılmalıdır. Eğer garantisiz bir yerden aldıysanız ve kurulumu yapıldıysa başınız ağrıyabilir. TSE belgesi ve ürünlerde TSE damgasının olmasına dikkat ediniz.

Koltukların mümkünse kaymaz ve kirlenmez olmasına özen gösteriniz. Açılıp kapanan koltuk modeli seçtiyseniz sorunsuz bir biçimde kurulmasını takip ediniz. Bütün koltuklar kurulduktan sonra kontrol ettiriniz ve eğer bir sorun varsa bunu belirtiniz. Unutmayınız ki tek bir teknik hata birçok soruna sebep olabilir. Dikkatli ve özenli kurulum yapan bir firma ile anlaşmanızda yarar vardır.

Tribün Yapımı Fiyatları

Yapılacak alana ve malzeme kalitesine göre değişmekte olan tribün yapımı fiyatları için kesin bir şey demek yanlışlık olur. Bizimle iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Ürün Adı Ölçüleri Fiyatı
Seyyar Tribün 33 cm x 43 cm x 42 cm ₺ Fiyat Bilgisi İsteyiniz
Portatif Tribün 33 cm x 43 cm x 42 cm ₺ Fiyat Bilgisi İsteyiniz
Teleskopik Tribün 38x75 cm ₺ Fiyat Bilgisi İsteyiniz

Futbol stadyumu için Çelik tribün, portatif tribün yapımı için bizimle iletişime geçin.

 
EKIP SPOR

Türkiye'nin Lider Spor Ürünleri Üreticisi

TALEP FORMU
TOP
Hemen Ara
WhatsApp