Mini Futbol Sahası Yapımı

Son zamanlarda ilgi görme oranı oldukça artan mini futbol saha yapımı; normalden daha az sayıda kişi kapasitesine sahip sahaların yapımı ilgilendirmektedir. Özellikle mustakil bahçe içine, okul, üniversite içine , kolej, köy / az nüfuslu mahalle gibi bölgelerde tercih edilen mini futbol sahaları, adından da anlaşılacağı üzere normal sahalara göre küçük boyutludur. 20 metre genişlik, 40 metre uzunluk ya da 35 metre genişlik 60 metre uzunluğa sahiptir. Eğer ticari amaçlı mini futbol sahası yapımı tercih edilecekse bu durumda ölçüler 25 metre uzunluk, 45 metre genişlik ya da direkt olarak 30 metre uzunluk, 50 metre genişlik şeklinde olabilir.

Bu ölçülerde yapımı tamamlanan açık halı sahalarda 6x6 – 7x7 – 8x8 maçlar yapılabilir. 11x11 maç yapmak zordur.

Yapım aşamaları bakımından normal futbol sahalarına göre farkı bulunmayan mini futbol sahasının tek farkı boyutunun küçük olmasıdır. Bu sebepten dolayı normal halı sahaya kıyasla teslim süresi de kısalmaktadır. Tüm işlemlerin tamamlanması normal şartlarda ortalama olarak 3-4 hafta sürmektedir. Hava durumu ve doğa olayı gibi sorunlar meydana gelirse, 1.5 ay gibi bir süre alabilir.

İlk olarak alt yapı çalışması, ardından direkler ve tel çit, sonrasında halı serimi işlemi yapılan mini futbol sahası halı serme işleminin de tamamlanmasıyla birlikte müşteriye teslim edilir.

Mini Futbol Sahası Nasıl Yapılır?

Açık mini halı saha yapımı

Mini futbol sahasının birçok yapım aşaması vardır. Bu aşamaların oldukça hassas ve test edilerek yapılması gerekir. Çünkü herhangi bir eksik uygulama sonrasında farkedilmezse; saha tamamen bittiğinde birçok problem yaşatacak ve özellikle maddi açıdan büyük zarara uğratacaktır. Bu yüzden dolayı alanında uzman firmalarla çalışmanız faydanıza olacaktır.

Ekip Spor olarak uzun yıllardır yer aldığımız mini futbol saha yapımı sektöründe bugüne kadar yüzlerce saha imal ettik. Altına imza attığımız sahaların tamamının kalite odaklı olduğunu, %100 müşteri memnuniyeti sayesinde kanıtladık. Eğer mini futbol sahası yaptırmak istiyorsanız kuşkusuz bizlerle çalışmanız faydanıza olacaktır.

Mini Futbol Sahası Altyapı Çalışmaları

 

blank

Mini futbol sahası yapımında ilk aşama altyapı çalışmalarıdır. Zemin ve altı, futbol sahası gerekliliklerine özel olarak düzenlenir. İlk olarak hafriyatı alınır ve sıfır bir hal alır. Halı sahanın çevresi, çevre hatıl kalıbına uygun bir şekilde kazılır ve böylelikle yeni zeminin ilk temeli oluşturulmuş olur.

Çevre hatıl betonu atılır ve ardından saha çevresine müşteri talebine göre değişen ölçülerde bağlanır ve demir çubuklarla hasır yapılır.

Mini futbol sahası için en önemli nokta su tahliyesidir. Çünkü özellikle bahar ve kış aylarında etkisini gösteren yağmur sebebiyle saha göle dönebilir. Bunun için su tahliyesinin gerçekleştirilebilmesi sebebiyle demir hasır yerleşimi yapılır ve belirli mesafelerle 30 cm derinliği bulunan drenaj borularının yerleşimi gerçekleştirilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, drenaj borularının eğiminin dışa doğru olmasıdır. Eğer dışa doğru bir eğim söz konusu değilse; tahliye tam anlamıyla gerçekleşmeyecektir.

Bu işlem de başarıyla tamamlandıktan sonra çevre hatılın iç bölümüne belirli aralıklar kullanılarak ankraj boru yerleşimi yapılır. Ankraj boru yerleşimiyle birlikte altyapı tamamlanmış demektir. Sonrasında beton dökülür ve mıcır uygulaması yapılarak zemin hazır hale getirilir.

Mini futbol sahasında asıl aşamalar altyapı çalışmalarından sonra başlamaktadır. Direkler ve tel çitin yerleştirilmesiyle birlikte halının serilmesi işlemlerinde de aynı altyapı çalışmasında olduğu gibi birçok detay vardır.

Mini Futbol Sahası Direkler ve Tel Çitin Yerleşimi

 

mini hali saha

Özenle yerleştirilen ankraj borularına direkt boruları kaynatılır. Ardından ise dikey borulara üst, orta ve yatay boruların kaynağı yapılarak birleştirilir.

Her köşede bulunan yatay yapıdaki borulara diyagonal takviye gerçekleştirilir. Ankraj borularına kaynak yapılan direk borularına göre de uygun mesafe ölçülerek takviye borularının montajı yapılır.

Konstrüksiyonu daha sağlam hale getirerek uzun ömürlü yapabilmek adına uzun ve kısa kenarların tamamına çarpraz borular kaynatılır. Böylelikle hiçbir doğal olaydan etkilenmemesi sağlanır.

Hava karardığında da kullanılabilmesi için aydınlatma direği kullanılmalıdır. Bunun için uzun kenarların tamamına merdivenli dikey boru dikilir. Direkt zemine entegre edilir. Sahaya giriş çıkışların tek bir noktadan olabilmesi için menteşeli kapı tercih edilir.

Saha temel olarak böylelikle artık kendini göstermeye başlamıştır. Bu işlemin ardından iki adet kale direği yapılır. Demir imalatının ardından 1 kat astar ve sonra müşteri talebine göre istenilen renkte (genellikle yeşil) 1 kat yağlı boya vurulur.

Mini futbol sahasının tüm çevresi tel örgü ile kaplanır. Örgülerin göz aralıkları vs. tamamen müşteri tarafından belirlenen ölçülere göre yapılmaktadır. Tel örgü gerdirilerek montajlandıktan sonra çelik halatlarla birlikte klemensler yardımıyla montajlanır.

Sahanın hemen yan bölgeleri, saha üzeri ve kalelerin tamamı polyamid iplik file ile kaplanır ve böylelikle içeriden dışarı top kaçmasının ya da yabancı cisim girmesinin önüne geçilir. Projektör direklerine projektörlerin montajı yapılır ve elektrik tesisatı da döşenerek bu montajlanan projektörlerin çalışması sağlanır.

Mini Futbol Sahası Halı Serme

blank

Mini futbol sahası yukarıdaki işlemlerden sonra hemen hemen tamamlanmıştır. Geriye sadece halı serme işlemi kalır. Halı serilirken ise mıcır zemine keçe uygulaması yapılarak işlem başlar. Sonrasında bu keçe uygulamasının üzerine sentetik çim halı uygulanır.

Çim halının ek bölgelerinin tamamı helmetin bezi ile oldukça dikkatli bir şekilde yapıştırılır. Eğer bu yapıştırma işlemi yanlış yapılırsa; özellikle yoğun kullanımda sahada sökülme sorunu meydana gelecektir. Bunun için ekstra dikkat edilmesi gerekir. Yapıştırma için kullanılan malzeme ise “çift kompenantlı poliüretandır”

Saha çizgileri istenilen renklerde ya da ölçülere uygun bir şekilde yerleştirilir. Sentetik çim halıyla tel örgünün arasına kiremit rengi halı uygulaması yapılır. Halının hemen üstüne, özel kum dökme ve fırçalama makinesi yardımıyla silik kumu uygulaması yapılır ve son olarak kum üzerine özel makineyle birlikte granül uygulaması gerçekleştirilerek saha kullanıma hazır hale getirilir.

Mini Futbol Sahası Yapımı Maliyeti

Mini basketbol sahası yapımı

 

Mini futbol sahası yapımı maliyeti normal halı sahaya kıyasla bir nebze de olsa düşüktür. Bunun için direkt olarak bir fiyat vermek mümkün değildir. Çünkü mini futbol sahaları özel yapılardır ve müşteri tarafından birçok ek talep edilir. Bu eklerin maliyetleri de birbirinden farklıdır. Örneğin halı seçiminin farklı olması, saha ölçülerinin düşürülüp, yükseltilmesi, elektrik tesisatı için yapılacak seçim vs. derken fiyatlar çok yüksek seviyelerde düşüp / artabilir. Bundan dolayı mini futbol sahası yapımı maliyeti ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilmek adına bizlerle +90 216 378 74 00 No’lu iletişim hattından iletişime geçebilirsiniz.

Hangi ölçülerde ve hangi tarzda mini futbol sahası yaptırmak istediğinizi ileterek böylelikle daha net ve sağlıklı bir fiyat bilgisine sahip olabilirsiniz.
EKIP SPOR

Mini Açık Halı Saha Yapımı

TALEP FORMU
TOP
Hemen Ara
WhatsApp