SPOR SAHALARI YAPIYORUZ!

33 yıldır Projelendirmeden Üretim Sürecine Değin
Zamanında Tam Teslimat

Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapımı hizmetimizle ve onlarca referansıyla siz değerli müşterilerimizin her an yanında duran firmamız Ekip Spor; bugüne kadar yüzlerce farklı halı saha projesini almış ve %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle, eksiksiz bir şekilde teslim etmiştir. Halı Saha Yapımı fiyatları ve Halı Saha Yapım Aşamaları günümüzde tarafımıza en çok yöneltilen sorular olarak dikkat çekiyor. Bu makalemizde; halı saha yapımı ile ilgili tüm detayları bulabilecek, aklınızdaki sorulara cevap bulabileceksiniz.

Halı Saha Yapımı

Halı saha yapımı, günümüzde tek bir şekilde ele alınamaz. Çünkü farklı halı saha tipleri mevcuttur. Bunun yanı sıra halı saha içerisinde kullanılan çiminden, dışında kullanılacak olan teline kadar kartela oldukça geniştir. Bu kapsamda; halı saha çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Kapalı HalıSaha Yapımı
 • Açık HalıSaha Yapımı

Açık halı sahalar, genel olarak etrafı panel çit sistemleri ile çevrilmiş sahalardır. Kapalı halı sahalarda ise file veya branda tercih edilmektedir. Fakat yine günümüzde birçok kapalı halı sahada panel çit sistemleri görmek mümkündür

Halı Saha yapımı maliyeti, birçok etkene bağlı olarak değişim gösterebilir. Fakat bu etkenlerin en başında geleni; yapılacak halı sahanın kapalı mı, açık mı? Olduğudur.

Kapalı Halı Saha Yapımı ve Açık Halı Saha Yapımı aşamaları birbirinden farklıdır. Kapalı halı saha, açık halı sahaya kıyasla daha zorlu bir süreç sonunda inşa edilip, teslim edilmektedir. Çünkü zemin ve kapanışın yanı sıra; tavan bölümü de bulunur. Ortam kapalı alan olduğu için döşenecek çimin kalitesinden, duvar yalıtımına kadar farklı farklı değişkenler yer almaktadır.

Halı Saha Yapımı Fiyatları

Halı Saha Türü Min-Max Ölçüler Fiyat
Açık Halı Saha Yapım Maliyeti 20x40m ∼ 30x50m 25 €/m²
Kapalı Halı Saha Maliyeti 20x40m ∼ 30x50m 50 €/m²
Halı Saha Suni Çimi 40, 50, 55, 60mm 12 €/m²
Nizami Saha Suni Çimi 55mm, 60mm 14 €/m²

-Maliyetler alyapı hariç ve ortalama olarak verilmiştir,

Halı saha yapımı fiyatları, günümüzde “X TL’dir” gibi bir tabir kullanmak yanlış olacaktır. Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenler de yine aşağıda yer almaktadır:

 • Kullanılacak Suni Çim
 • Malzeme Kalitesi
 • Halı Sahanın Yeri
 • Ölçüler
 • Altyapı
 • Aydınlatma

Bu etkenlerden en az biri bile değişik olsa, fiyat otomatik olarak değişecektir. Bundan dolayı halı saha yapımı fiyatları ile ilgili net bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız; Halı saha yapımı konusunda uzun yıllardan beri sektörde bulunan ve uygun fiyat – yüksek kalite iş anlayışıyla çalışan Ekip Spor firmamızı tercih edebilirsiniz. İletişim için +90 (216) 378 74 00 NO’lu iletişim hattımızı kullanabilirsiniz.

Halı Saha Yapımı Maliyeti

Halı saha yapımı fiyatları konusunda ortalama bir tutar görüntülemek istiyorsanız; sizler için Halı Saha Yapımı Maliyeti başlığı altında ortalama fiyatlarla ilgili bilgi vereceğiz. Ortalama fiyatlar; sahanın açık ya da kapalı olacağına göre değişim göstermektedir. Boyutlar ortalama boyutlardır. Belirtilen fiyatlar ise kesinlikle sabit fiyatlar değildir.

 • Açık Halı Saha Maliyeti günümüzde ortalama olarak metrekare bazında 40 €’dur.
 • Kapalı Halı Saha Maliyeti, Açık halı sahaya kıyasla daha fazladır ve metrekare bazında 60 €’dur.
 • Eğer halı saha suni çimi uygulanacaksa ve bu çim standartsa metrekare bazında 24 €
 • Eğer nizami saha sunu çimi uygulanacaksa ve yine bu çim de standartsa metrekare bazında 26 € maliyet çıkacaktır.

Not: Güncel kura göre fiyatlar iniş – çıkış gösterebilir. Bu sebepten dolayı iletişime geçip, net fiyat bilgisi almadan kesinlikle karar vermemelisiniz.

Halı Saha Yapımı Maliyetleri konusunda genel olarak malzeme parası maliyet olarak doğarken; bunun yanı sıra altyapı maliyeti de bulunmaktadır. Eğer halı saha yapılacak olan dağlık ve engebeli bir yerse, arsa üzerinde zemin etüdü yapılması gerekir. Bu da yine ekstra bir maliyet demektir.

Halı Saha Yapımı, sadece futbol maçları için; uzun yıllar uğraşılarak bulunmuş ve üretilmiş sentetik çim uygulaması gerçekleştirilen halı saha alanının çevresinin çelik konstrüksiyon ile kapatılması sonucu gerçekleştirilmektedir. Eğer uygulama bu şekilde yapılmışsa, ortaya kapalı halı saha çıkacaktır. Şayet çelik konstrüksiyon yerine panel çit sistemleri tercih edilirse; yapı açık halı saha olacaktır.

Ekip Spor olarak, Halı Saha Yapımı fiyatları konusunda müşterilerimize her daim yardımcı oluyoruz. Hemen iletişime geçip, güncel kura göre “Halı Saha Yapımı fiyatları ne kadar?” Sorunuzun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Halı Saha Yapımı Aşamaları

Halı sahalar, her geçen gün popülerliği artan ve futbol devam ettiği sürece devam edecek işletmelerdir. Oldukça karlı olan halı saha işletmeciliği, diğer sektörlere göre stresin çok daha az olduğu ve fazla yormayan bir iş olarak dikkat çekmektedir. Peki, bugün halı saha açmak isteyen bir kişi Halı saha yapımı aşamaları ile ilgili ne kadar bilgili? İşte başından sonuna bir halı sahanın yapımı…

Halı saha yapımı aşamalarından ilki kesinlikle zemin tesviye işi olarak öne çıkmaktadır. Kapalı ya da açık halı sahanın inşa edileceği zemin, kepçe veya greyder yardımı ile tamamen dümdüz bir hale getirilmelidir. Alan ölçüsü belirlendikten sonra, “optik neva” ile birlikte gönyesine alınıp; buna göre uygulama süreci başlar.

Sonrasında ise; halı sahanın zemin çevre betonu atılır ve zeminin ilk yapısı böylelikle oluşturulmuş olunur. Çevre beton işlemi de tamamlanınca genel olarak 4 NO’lu kırma mıcır, yani halk arasında bilinen adıyla çakıl halı sahanın zeminine serilir. Serim işleminde makine kullanmak, sağlamlık açısından daha iyi olacaktır. Sonrasında ise serilen çakıl, silindir yardımıyla tamamen sıkıştırılıp zemine yapıştırımalıdır.

Sonra bu çakılın üzerine, 10 cm yükseklik oluşturacak şekilde 1 NO’lu kırma mıcır, yani nohut büyüklüğü bulunan çakıl taşları serilir ve alan düz hale getirilir. Alan düz hale getirildikten sonra çakıl üzerine halı serme aşaması başlar.

Böylelikle Halı Saha Yapımı aşamalarında temelin sonuna gelinmiş olur. Temelin sonrasında ise; Çelik yapı işi başlar. Ardından panel çit sistemleri, ağ sistemleri ve kale inşa edilir. Böylelikle halı saha yüzeysel olarak oluşturulmuş olur. Kapalı halı saha da bu süreç yapılan alan büyüklüğüne göre 1 aya kadar uzayabilir. Açık halı sahada, süreç daha kolay işler ve maksimum 2 hafta sonra bu noktaya gelinir.

Yukarıda yer alan aşamalar tamamlandıktan sonra bir yönden Halı saha yapımı aşamaları tamamlanmış demektir. Çünkü oynanacak zemin ve kenarları ortaya çıkar. Fakat; “ince işler” adı verilen detaylar eklenmelidir.

Aydınlatma sistemi kurulur. Bu aydınlatma sistemi tamamen müşterinin istek ve arzuları dahilinde yapılır. Yani hangi ışıkların, hangi renkte olacağı ve bunun yanı sıra kaç W’lık olacağı istek üzerine yapılır. Aydınlatma sisteminin tamamlanmasıyla eğer skorboard eklenecekse; bunun elektrik sistemi kurulur ve eklemesi yapılır.

Halı Saha açık değil, kapalı halı saha ise; branda ile kaplanma işlemi bulunmaktadır. Halı sahanın üzeri brandayla kaplanır. Eğer lüks bir halı saha isteniliyorsa, kaplama için branda yerine direkt olarak yapı malzemeleri de tercih edilebilir.

Halı Saha Yapım aşamalarında son adım sentetik çim döşeme işlemidir. Su çim döşeme işlemi sonrasında; halı saha tamamıyla kullanılabilir bir hale gelmektedir. Zemin oturması, fonksiyonel bir şekilde kullanılması birkaç günlük kullanımdan sonra sağlanabilmektedir. Yapay çim, çakıl üzerine serilen halıya yapıştırma yoluyla eklenir. Ekip Spor tarafından halı saha yapımında kullanılan tüm suni çimlere en az 5 yıl garanti verilmektedir.

Halı saha yapımı, halı saha imalatı, halı saha imalatı ve halı saha maliyeti ile ilgili her türlü soru, görüş, öneri istek ve şikayetleriniz için  +90 (216) 378 74 00  NO’lu iletişim hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Halı saha yapımında kullanılan Suni çim, doğal çim gibi görünmesi için sentetik elyaftan üretilen bir yüzeydir. Genellikle arenalarda orijinal olarak veya normalde çimde oynanan sporlar için kullanılır. Bununla birlikte, şimdi konut çimleri ve ticari uygulamalarda da kullanılmaktadır.

Ana sebep bakımdır Suni çim, spor gibi ağır kullanıma karşı dayanıklıdır ve sulama veya kırpma gerektirmez.

Kapalı ve açık sistem halı saha, açılır kapanır halı saha modeli, 30x50 halı saha maliyeti, kapalı halı saha yapım maliyeti, yüksekliği, çelik konstrüksiyon, halı saha çimleri hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

Halı Saha Çimleri

Kubbeli, örtülü ve kısmen örtülü stadyumlar, çimlerin sağlıklı kalması için yeterli güneş ışığı alma zorluğu nedeniyle sentetik çim gerektirebilir.

Suni çim kullanımının tarihi 1960'larda başladı, önce yeni kurulan astrodomda kullanıldı. Bundan sonra bu ürün farklı isimlere sahip herkesten öğrendi. Suni çim, sentetik çim, suni çim, sahte çim gibi.

Sentetik çim neredeyse 13 senedir hayatımızda. Bazı araştırmalarda yapay çimin doğal çim yerine üretildiği belirtildi. Çünkü doğal çimlerin çok fazla kullanım sınırlaması vardır. Bu iki çim tipi suni çim karşılaştırdığımızda birçok avantajı vardır. Halı saha tesislerinde kullanılan Suni çimin ilk versiyonları futbol için tasarlanmamıştır. Böylece futbol asla üst düzey rekabet maçlarını sentetik gerekçelerle yaşamaz.

Suni çimin ortaya çıkışı, futbol için suni çim üreten ve geliştiren üreticilerle başlar. En yeni nesil sentetik çim, kum ve / veya kauçuk karışımı ile özel bir desteğe tutturulmuş ot benzeri liflerin bir karışımıdır. Bu tür çim, futbol için bugüne kadar en uygun yüzeylerdir.

Sentetik Çimin Tarihi

1960'larda Raleigh'de yaşayan ve North Caroline State Üniversitesi tekstil fakültesinde çalışan David Chaney tarafından yaratılan ilk suni çim. Bu başarı, Sports Illustrated'ı Chaney'i “kapalı büyük lig beyzbolundan ve milyonlarca hoş paspastan sorumlu” olarak ilan etti. 1966'da Houston, Teksas'ta Astrodome'da inşa edilen ilk halı saha. 1965'te doğal çim ile bazı denemeler yapıldı ama alan koşulları uygun olmadığı için başarısız oldu. (son teknolojiye sahip kapalı stadyumda) o sezonun yarısında doğal çim öldü ve çim rengi soluyordu. Bu suni çimin 1966'daki sınırlı tedariki nedeniyle, sadece alanın infazı yapılabilir ve açılabilir. Ancak bu alanın dış alanı yaz sezonunda inşa edildi ve Temmuz ayında All-Star Break'ten sonra kullanıldı. 1970'lerde Kanada ve ABD'deki halı saha ve benzeri yüzeylerde suni çim kullanımı artar ve bu halı sahalar baseballa ve futbol için kullanılır. İç mekandaki çim oyun yüzeyinin korunması teknik olarak uygulanabilir, ancak oldukça pahalıdır. Açık havada suni yüzeylerde oynamayı seçen takımlar, düşük bakım maliyeti nedeniyle bunu yaptılar, özellikle Cincinnati'nin Riverfront gibi stadyumlarda kentsel çok amaçlı "çerez kesici" ile.

Zamanla sentetik çim sistemleri, hemen hemen her Spor Yönetim Organına uyum sağladığını geliştirdi. FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonu), IRB (Uluslararası Ragbi Kurulu), FIH (Uluslararası Futbol Hokeyi), ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu), GAA, MLB (Major League Baseball), NFL (Amerikan Ulusal Futbol Ligi).

Doğal çim üzerinde sentetik kullanımının çeşitli faydaları, peyzaj veya kapalı futbol sahalarını suni çim haline dönüştüren işletme sahipleri, spor tesisleri, belediyeler ve kamusal alanda kullananlar  tarafından kanıtlanmıştır.

Neden Halı Sahada Yapay Çim?

Genel avantajlar, suyun korunması ve bakımı için asgari kaynak gereksinimi gibi ekonomik nedenlere odaklanmaktadır. Yıllık yaklaşık 1 milyon galon su kullanan doğal çim alanlarının aksine, 1800 metrekare büyüklüğünde suni çim. 1 yıl bakım için sadece 56.000 galon suya ihtiyaç duyar. 2008 raporunda, parklarda, okullarda ve spor yanlısı stadyumlarda çim kullanımı nedeniyle Türkiye'de  2,2 milyar galondan fazla su korunduğu gösterilmiştir. Çok yönlülüğünün yanı sıra, suni çim yüzeyler, bir çok turnuvadan sonra kolayca hasar gören son derece kırılgan çim alanlara akıllı bir çözüm sunar.

Yaklaşık olarak suni çimler yılda 2.000 saat oyun için kullanılabilir ve sürekli çim gübreleme, biçme veya havalandırmaya ihtiyaç duymaz. Yıl boyunca kullanılabilirliği ve uzun süreli kullanılabilirliği, çocukların iç mekanlarda bile aktif olmalarını artırarak refahlarını teşvik eder ve obezite riskini azaltır. Herhangi bir aşınma ve yıpranmaya dayanacak şekilde tasarlanmış dayanıklı özellikleri ile tesis bakımı için bütçeler azaltılmış ve daha önemli projelere tahsis edilmiştir. Ayrıca, çim ve açık alanların peyzajı ve güzelleştirilmesi için suni çim kullanılmaktadır.

Spor Sahası yapım Aşamaları

Spor Sahasının Öncelikle projenin planı yapılır. Halı sahanın yapılacağı alanın projesi ve ölçüleri belirlenir.

Daha sonra halı sahanın yapılacağı zemin için alt yapı çalışmaları yapılır. Zemin üzerinde kazı çalışmaları yapılır ve zemin kullanıma hazır hale getirilir.

Kazı çalışmalarının ardından zemin düzeltilir.

Zemin düzeltmesinin ardından halı saha zemininin altında drenaj kanalları ve ısıtma sistemleri yapılır. Bunun nedeni soğuk havalarda yağışların etkisi ile suni çim yüzeyinde kar ve su birikintisini önlemektir. Drenaj kanalları suyu sahadan tahliye eder. Isıtma sistemleri de zemin üzerinde biriken karın erimesine yardımcı olur.

 • Mıcır serimi yapılır ve ardından silindir yardımı ile saha zemini sıkıştırılır.
 • Daha sonra suni çim serim işlemine geçilir.
 • Suni Çim serimi gerçekleştikten sonra halı saha çizgileri çizilir.
 • Ardından zemin üzerine granül eklenir ve bu sayede zeminin düz ve pürüzsüz olması sağlanır.
 • Zemin işlemleri bittikten sonra aydınlatma ve tel örgü çekim işlemi yapılır.

Ekip Spor olarak kullandığımız suni çimler FIFA onaylı suni çimdir ve kurduğumuz halı sahalar profesyonel maçlar için uyumlu halı sahalardır.

Ekip Spor olarak Türkiye’nin en iyi suni çim üreticisi ve halı saha kurulumu yapan firmasıyız. Daha fazla bilgi için bizim ile iletişime geçiniz.

Halı Saha Bakımı Nasıldır?

Halı saha bakımı oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken birkaç işlem vardır.

 1. Öncelikle zemin üzerinde biriken atık maddeler temizlenmelidir.

Bu maddeler çöp, sigara, ya da taş olabilir. Bunların temizlenmesi ile suni çim zemin daha pürüzsüz ve temiz gözükür. Ayrıca taş gibi sert maddeler yüzünden oyuncuların sakatlanma riski azalır.

 1. 6 ayda bir granül takviyesi yapılmalıdır.

Çok kullanılan bir halı sahanız var ise 6 ayda bri granül takviyesi yaptırmanız gerekir. Çünkü zamanla sahanızdaki granüller azalır. Granül azalması zeminin dengesiz olmasına sebep olur. Bu yüzden bunu yaparsanız zemin her zaman güçlü ve dayanıklı olur.

 1. Aralıklar ile suni çim sulanmalıdır.

Doğal çim ile karşılaştırıldığı zaman suni çim zemin oldukça az bir sulanmaya ihtiyaç duyar. Bunun sebebi sıcak havalarda suni çimin yumuşamasıdır. Sentetik çimin sertleşmesi için sulamanız yeterlidir.

Gördüğünüz gibi suni çim bakımı oldukça kolaydır. Bu yüzden gönül rahatlığı ile suni çim halı saha kurulumu yaptırıp güzel bir yatırım yapabilirsiniz.

Ekip Spor olarak sizlere en kaliteli ve en dayanıklı suni çim halı saha kurulumu yapıyoruz.

Suni çim halı saha kullanım ömrü

Suni çim halı saha kullanım ömrü oldukça uzundur. Düzenli bir şekilde bakım prosedürleri yapıldıktan sonra suni çim kullanım ömrü en az 10 yıldır.

 • Suni çimler güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır ve UV korumalıdır. Bu yüzden zamanla rengi solmaz.
 • Doğal çimler gibi zaman içerisinde yıpranmaz.
 • Bakım maliyeti oldukça düşüktür.
 • Başlangıç maliyeti dışında bakım maliyeti çok azdır.
 • Kullanım ömrü çok uzundur.
 • Uzun vadeli karlı bir yatırımdır.

Halı saha yapım maliyeti nedir?

Halı saha yapım maliyeti değişkenlik göstermektedir. Halı sahanın yapılacağı alanın ölçüsü, açık ya da kapalı halı saha olması, aydınlatma sistemlerinin kullanımı gibi etmenler halı saha kurulum maliyetini değiştirmektedir.

Halı saha kurulum maliyeti hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

 • in Spor Sahaları

  Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Halı Sahalar Yeniden Kapanıyor mu?

  Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Halı Sahalar Yeniden Kapanıyor mu? Koronavirüs pandemisi, (2019–20 coronavirus pandemic ) tüm Dünya’da büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Bu kapsamda ülkeler bir takım önlemler alırken; Türkiye de birçok önlem almış durumda. Bu önlemlerle birlikte hemen hemen toplu kullanılan her yer kullanıma kapatıldı. Bu se...
 • in Spor Sahaları, Yapay Çim

  Halı Saha Yapımı Maliyeti Nasıl Hesaplanır? Hangi Faktörler Etkilidir?

  Halı Saha Yapımı Maliyeti Nasıl Hesaplanır? Hangi Faktörler Etkilidir? Futbol, tüm dünya genelinde en popüler spor dalıdır. Bu nedenle, futbol ile ilgili her konu artık para demektir. Futbol üzerinden para kazanmanın birçok farklı yöntemi vardır; futbolcular kulüplerinden maaş alır, futbol kulüpleri stattaki seyirciler ve TV kanallarından para kaza...

TALEP FORMU

TOP
Hemen Ara
WhatsApp