Basketbol Sahası Yapımı

basketbol sahası maliyeti

Basketbol futboldan sonra dünya üzerinde en çok takipçisi olan spordur. Düzenli olarak Avrupa’da ve dünyada farklı konseptler de turnuvaları düzenlenmektedir. Bu yüzden basket sporcusu yetiştirmek oldukça önemlidir. Bu yüzden profesyonel ve kaliteli basketbol sahalarına ihtiyaç vardır.

Basketbol sahası yapımı oldukça dikkat gerektiren bir iştir. Basketbol saha zemini oldukça önemlidir. Yüksek kalite standartları çerçevesinde akrilik ya da tartan basketbol sahası zemini oluşturulmalıdır.

Bu yüzden alanında uzman şirketlerden yardım almanızı tavsiye ederiz. Açık basketbol sahası yapımı ya da kapalı basketbol sahası yapımı için Ekip Spor 'dan Basketbol sahası maliyeti ve referans talep edebilirsiniz.. Standart bir basket sahası ölçüsü 15m x 28m olarak belirlenmiştir. Lakin talep üzerine farklı boyutlarda alanınıza uygun bir basketbol sahası yapımı gerçekleştirebiliriz.

Açık basketbol sahası yapımında genellikle akrilik ya da tartan zemin kullanılmaktadır. Kapalı basketbol sahası zemini olarak da PVC ya da poliüretan zemin sıklıkla kullanılmaktadır.

Basketbol sahası zemini çok önemlidir. Sporcular için hem maksimum performansı sağlayacak derecede sağlam ve kaliteli bir zemin olmalıdır. Basketbol hızlı koşmayı ve ani ataklar yapmayı gerektiren bir spor olduğu için zemin çeşidi çok önemlidir. Kaygan olmayan, sporcu güvenliğini tam olarak sağlayan bir zemin oluşturulmalıdır.

Ekip Spor yılların verdiği tecrübe ile akrilik spor sahası zemini ve poliüretan spor sahası zemini konusunda uzmanlaşmıştır. Anahtar teslim spor sahası zeminleri için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Akrilik Zemin Basketbol Sahası Yapımı

akrilik zemin basketbol sahasi

Akrilik basketbol zemin uygulaması çok tercih edilen bir zemin çeşididir. Tercih edilmesinin bir çok sebebi vardır. Özellikle ekonomik oluşu ve çok uzun yıllar dayanıklı oluşu tercih sebebini arttırmaktadır. Bu zemin çeşidinin en önemli özelliği esnek olmasının yanı sıra dayanıklı da olmasıdır. Hem esnek hem de dayanıklı nasıl olacak diye soruyor olabilirsiniz.

Ekip Spor güvencesi ile yapılan akrilik zemin basketbol sahaları oldukça titizlikle yapılmaktadır. Alt yapı çalışmaları ve zemin düzeltmeleri yapıldıktan sonra akrilik zemin boyası yapılmaktadır.

Öncelikle akrilik basketbol sahası yapabilmeniz için zeminin düz ve pürüzsüz olması gerektiğini unutmayınız. Eğimli olmayan bir zemin üzerinde yapılan çalışmalar her zaman en iyi sonucu vermektedir. Bu yüzden beton ya da asfalt zemin kullanılmasını siz değerli danışanlarımıza tavsiye ediyoruz.

Akrilik zemin kaplama işleminin çok dayanıklı olmasının sebebi kaplamanın tek kat yapılmamasından kaynaklanmaktadır. En az 5 kat akrilik zemin kaplaması yapılmalıdır ki zemin dayanıklı ve sağlam olsun.

Akrilik zemin altına öncelikle bir astarlama işlemi yapılmaktadır. Astar işleminin ardından kauçuk zemin döşeme yapılır. Kauçuk zaman içerisinde yıpranmayan, esnek ve oldukça dayanıklı bir malzemedir. Bu yüzden akrilik zemin kaplamasının temel malzemelerinden biridir.

Akrilik Zemin Özellikleri Nelerdir?

 • Kaygan olmayan
 • Uzun yıllar aşınmaya karşı dayanıklı
 • Açık ve kapalı alanlarda kullanıma uygun
 • Sağlığa zararı olmayan
 • Geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen
 • Kısa bir süre içerisinde kurulumu tamamlanan ve kullanıma hazır olan
 • U ışınlarına karşı dayanıklı, zamanla rengi solmayan

Bir zemin çeşididir. Bu özelliklere bakarak akrilik zemin tercihini gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Akrilik zemin kaplama birim fiyat detayları için ise müşteri temsilcilerimiz ile görüşmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Tartan Zemin Basketbol Sahası

tartan zemin basketbol sahasi

Tartan zemin basketbol sahası için sıklıkla kullanılan bir zemin çeşididir. Bu zemin çeşidi iki tabaka halinde yapılır. Saha zemini öncelikle SBR granül ile kaplanır ve üzerine EPDM tabaka yapılır.

Tartan zemin genellikle açık basketbol sahalarında tercih edilir. Çünkü su geçirgenliği çok fazladır ve saha zemininde su birikmesini önler. Ayrıca tıpkı akrilik ve poliüretan zemin gibi UV ışınlarına karşı dayanıklıdır ve kötü hava koşullarında kullanıma uygundur. Zemin özelliği olarak kaygan değildir bu yüzden yağmurlu havalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Eğer sizde bir basketbol sahası yaptırmak istiyorsanız kesinlikle tartan zemin tercih edebilirsiniz.

Poliüretan Basketbol Sahası

poliuretan zemin basketbol sahasi

Basketbol sahası için en çok kullanılan zemin çeşididir. Özellikle beton zemin üzerine uygulanan bu yöntem ile sahanız çok gösterişli bir görünüme sahip olabilir. İster parlak ister mat bir zemin tercih edin her şekilde basketbol sahanız ışıldayacaktır. Poliüretan zemin basketbol sahası özelliklerini aşağıda görebilirsiniz.

 • Poliüretan oldukça dayanıklı bir kaplama malzemesidir.
 • Korozyona karşı dayanıklı
 • Aşınmaya karşı dayanıklı
 • Yıpranmaya karşı dayanıklı
 • Ses yalıtımı sağlayan
 • Sağlığa zararsız
 • UV dayanımlı

Bir zemin çeşididir.

İncelediğiniz takdirde her iki zemin çeşidi de basketbol sahası yapımı için kullanılabildiğini görmektesiniz. Ekip Spor güvencesi ile hangi zemini seçerseniz seçin kaliteli bir basketbol sahasına sahip olacağınızdan emin olun.

Parke Zemin Basketbol Sahası

parke zemin basketbol sahasi

Parke basketbol sahası daha çok kapalı alanlarda tercih edilir. Çok dayanıklı ve kaliteli bir zemin çeşididir. Bu saha çeşidinin en çok tercih edilme sebeplerinden biri basketbol topu sekme oranının oldukça iyi olmasından kaynaklanmaktadır. Ekip Spor parke basketbol saha zemini FIBA onaylıdır ve çok uzun yıllar kullanıma uygundur. Genellikle akçaağaç kullanılarak üretilir.

Pake döşeme işleminin ardından 2 hafta beklenmelidir. Bu süreçte sistre, cila işlemi yapılmalıdır. Bu süre zarfında parke yüzeyi, korumak amaçlı naylon örtülerle kaplanmamalıdır. 6 metre kalınlığında bir şilte zemine serilerek ilave bölgeler dahil özel bant ile bantlanması gerekmektedir.

Bu noktada Ekip Spor’a güvenmeniz yeterlidir. Sizler için en kaliteli basketbol sahası zeminini yapacağız. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.
EKIP SPOR

Basketbol Sahası Yapımı

REQUEST FORM
TOP
Hemen Ara
WhatsApp